Tel: 0 539 582 57 62 | Mail: info@sarkmuhendislik.com|Adres : A.Mumcu Cad. Hürriyet İş Merkezi No:1/6 Yakutiye-ERZURUM

ÖLÇÜM HİZMETLERİ
  • Topraklama Ölçümü
Şark Mühendislik Topraklama Ölçümü
TOPRAKLAMA TESİSİNİZİN KONTROLUNÜ YAPTIRARAK HERHANGİBİR ELEKTRİK ARIZASI SONUCUNDA OLUŞACAK CAN VE MAL KAYIPLARINA KARŞI ÖNLEMLERİNİZİ ALMIŞ OLURSUNUZ

TOPRAKLAMA NEDİR ?

  Topraklama Elektrik Tesislerinde aktif olmayan bölümleri ile sıfır iletkenleri ve bunlara bağlı bölümlerin, bir elektrot yardımı ile toprakla birleştirilmesine denilmektedir. 

  Topraklama sistemi meydana gelebilecek bir hata durumunda, oluşacak adım ve dokunma gerilimlerinin insan hayatını tehlikeye sokmayacak mertebede olmasını sağlamak veya bu tehlikeli gerilimleri tamamen ortadan kaldırmak için yapılır. Elektrik sistemlerinin devamlılığı ve insan hayatını güvenceye almak için elektrik sistemlerinde, gerilim altındaki kısımlar yalıtılmalıdırlar. Toprağa karşı yalıtımda, çeşitli sebeplerle, her zaman bozulma ve delinme şeklinde hata meydana gelmesi kaçınılmazdır. Topraklama, meydana gelebilecek bu çeşit bir hata durumunda, insan hayatını ve mal güvenliğini korumak maksadıyla uygulanan işlemlerden biridir.

TOPRAKLAMA KONTROL PERİYOTALARI NELERDİR?

  Elektrik tesislerinde can ve mal güvenliği açısından topraklama sistemlerinin yapılması  zorunlu olup 20.06.2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında yayımlanan  İşyeri, Bina ve Eklentilerinde alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik ve İş Ekipmanlarının etkinliğinin  Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereği topraklama sistemlerinin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir.

  • Elektrik üretim, iletim, dağıtım tesisleri 2 yıl
  • Enerji nakil ve dağıtım hatları 5 yıl
  • Sanayi tesisleri ve iş merkezleri 1 yıl
  • Sabit işletme elemanları 1 yıl
  • Yeri değişebilen işletme elemanları 6 ay
  • Parlayıcı, patlayıcı, tehlikeli ve zararlı maddelerle çalışılan işyerleri ile ıslak ortamlarda çalışılan işyerleri için kontrol periyotları 1 yılı aşamaz.

TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜNÜ VE  RAPORUNU KİM DÜZENLEYEBİLİR ?

Yapılacak ölçümleri, raporlamaları ve uygunluk değerlendirmelerini Topraklama Yetkilendirme  Sertifikasına sahip, EMO üyesi Elektrik, Elektrik - Elektronik ve Elektronik Mühendisleri Serbest Müşavir Mühendis ( SMM ) Belgesi sahibi gerçek kişiler yapabilirler. Bünyesinde Elektrik Mühendisi çalıştıran işletmeler bu ölçümleri kendileri yaptırabileceği gibi o yıl için geçerli Serbest Müşavir Mühendis ( SMM )’lerden hizmet alabilirler. Ayrıca raporda ölçüm sonuçları, Topraklama Yetkilendirme  Sertifikası ve ölçüm yapılan cihazın kalibrasyon belgesinin de bulunması gerekir.

Toprak Özgül Direnç Ölçümü Koruma/İşletme Topraklama Ölçümü Paratoner/ Parafudur Topraklama Ölçümü
Şark Mühendislik Özgül Direnç Ölçümü Şark Mühendislik Paratoner Ölçümü
 
ELEKTRİK PROJE ÇİZİM HİZMETLERİ
  • Bina İç Tesisat Proje Çizimleri, Şantiye Projesi, Ahır Projesi, AG Dağıtım Projesi
Şark Mühendislik Elektrik Proje Çizim Hizmetleri
 
YAZILIM HİZMETLERİ
  •  Veritabanı Programcılığı, Web Tasarımı, Afiş-Logo-Broşür Tasarımı

Şark Mühendislik Yazılım Hizmetleri

Copyright © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır Şark Mühendislik